SMH100-LPSE-S37-SD-BK
Mfr.Part #
SMH100-LPSE-S37-SD-BK
Description
CONN HEADER SMD 37POS 1MM
Contact Resistance :
20mOhm
Pitch - Mating :
0.039 1.00mm
Total Number of Contacts :
37
ECCN Code :
EAR99
Dielectric Withstanding Voltage :
300VAC V
Insulation Height :
0.039 1.00mm
Board to Board
HTS Code :
Terminal Pitch :
2.0066mm
Current Rating (Amps) :
1A
Body Breadth :
0.05 inch
Number of Positions :
37
Mating Contact Pitch :
0.039 inch
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Contact Length - Mating :
0.065 1.65mm
Number of Positions Loaded :
All
SMH Series 1-Row Header Solder Phosphor Bronze Tube Surface Mount Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 37-Position Board to Board 0.039 1.00mm Height