SMH100-LPSE-S26-SD-BK
Mfr.Part #
SMH100-LPSE-S26-SD-BK
Description
CONN HEADER SMD 26POS 1MM
Terminal Pitch :
2.0066mm
Body Breadth :
0.05 inch
Contact Resistance :
20mOhm
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Contact Length - Mating :
0.065 1.65mm
Number of Positions :
26
Current Rating (Amps) :
1A
Total Number of Contacts :
26
HTS Code :
Dielectric Withstanding Voltage :
300VAC V
Insulation Height :
0.039 1.00mm
Pitch - Mating :
0.039 1.00mm
Mating Contact Pitch :
0.039 inch
SMH Series 1-Row Header Solder Phosphor Bronze Tube Surface Mount Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 26-Position Board to Board 0.039 1.00mm Height