SMG63VB392M25DLL
Mfr.Part #
SMG63VB392M25DLL
Description
CAP ALUM 3900UF 20% 63V RADIAL
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
1.000Dia 25.40mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Capacitance :
3900μF
Voltage - Rated DC :
63V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
55mOhm @ 120Hz
Ripple Current @ Low Frequency :
3.1A @ 120Hz
Lead Pitch :
12.4968mm
Height Seated (Max) :
1.575 40.00mm
Lead Spacing :
0.492 12.50mm
Ripple Current :
3.1A
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Ripple Current @ High Frequency :
3.72A @ 100kHz
Datasheets
SMG63VB392M25DLL
United Chemi-Con SMG63VB392M25DLL
SMG 3900μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.1A 1.000Dia 25.40mm -40°C~85°C Polar 12.4968mm Radial, Can