SMG63VB10RM5X11LL
Mfr.Part #
SMG63VB10RM5X11LL
Description
CAP ALUM 10UF 20% 63V RADIAL
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
117mA @ 100kHz
Packaging :
Bulk
Terminal Pitch :
2mm
Diameter :
5mm
Height :
11mm
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Leakage Current :
0.0189mA
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Dielectric Material :
Aluminium
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Tan Delta :
0.09
Radial, Can
Published :
Ripple Current :
65mA
Lead Pitch :
2.0066mm
Capacitance :
10μF
Terminal Shape :
Wire
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
63V
Ripple Current @ Low Frequency :
65mA @ 120Hz
Lead Spacing :
0.079 2.00mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
14.918Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Tolerance :
±20%
Datasheets
SMG63VB10RM5X11LL
United Chemi-Con SMG63VB10RM5X11LL
SMG 10μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 65mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~85°C Polar 2.0066mm Radial, Can