SMG400VB33RM16X25LL
Mfr.Part #
SMG400VB33RM16X25LL
Description
CAP ALUM 33UF 20% 400V RADIAL
Tolerance :
±20%
Polarization :
Polar
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Lead Pitch :
7.493mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
199mOhm @ 120Hz
Diameter :
16mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Capacitance :
33μF
Terminal Shape :
Wire
Ripple Current @ Low Frequency :
275mA @ 120Hz
Ripple Current :
275mA
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Tan Delta :
0.24
Height :
25mm
Height Seated (Max) :
0.984 25.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
495mA @ 100kHz
Terminal Pitch :
7.5mm
Voltage - Rated DC :
400V
ECCN Code :
EAR99
Through Hole
Leakage Current :
0.628mA
Length :
26.5mm
Number of Terminations :
2
Datasheets
SMG400VB33RM16X25LL
United Chemi-Con SMG400VB33RM16X25LL
SMG 33μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 275mA 0.630Dia 16.00mm -40°C~85°C Polar 7.493mm Radial, Can