SMG200VB561M22DLL
Mfr.Part #
SMG200VB561M22DLL
Description
CAP ALUM 560UF 20% 200V RADIAL
Height Seated (Max) :
1.575 40.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
2.145A @ 100kHz
Lead Pitch :
10.0076mm
Ripple Current @ Low Frequency :
1.43A @ 120Hz
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Capacitance :
560μF
Ripple Current :
1.43A
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Voltage - Rated DC :
200V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
136mOhm @ 120Hz
Datasheets
SMG200VB561M22DLL
United Chemi-Con SMG200VB561M22DLL
SMG 560μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.43A 0.866Dia 22.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can