SMG200VB101M20SLL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SMG200VB101M20SLL
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 100UF 20% 200V RADIAL
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Ripple Current @ Low Frequency :
460mA @ 120Hz
Series :
SMG
Ripple Current :
460mA
Life (Hours) :
2000 hours
Mount :
Through Hole
Size / Dimension :
0.787Dia 20.00mm
Lead Pitch :
10.0076mm
Voltage - Rated DC :
200V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Package / Case :
Radial, Can
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Mounting Type :
Through Hole
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Free :
Contains Lead
Polarization :
Polar
ESR (Equivalent Series Resistance) :
921mOhm @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency :
690mA @ 100kHz
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
0.787 20.00mm
Capacitance :
100μF
Datasheets
SMG200VB101M20SLL
United Chemi-Con SMG200VB101M20SLL
SMG 100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 460mA 0.787Dia 20.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can