SMF268KJT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SMF268KJT
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
2616 (6740 Metric), J-Lead
Datasheet
Download
Description
RES SMD 68K OHM 5% 2W 2616
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Tolerance :
±5%
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Feature :
Flame Retardant Coating, Safety
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Metric) :
Package / Case :
2616 (6740 Metric), J-Lead
Radiation Hardening :
No
Series :
SMF, CGS
Rated Power Dissipation (P) :
2W
Height Seated (Max) :
0.152 3.85mm
Termination :
J-Lead, Solder
Packing Method :
TR
Voltage - Rated AC :
300V
ECCN Code :
EAR99
Resistance :
68kOhm
Max Power Dissipation :
2W
Case Code (Imperial) :
Number of Terminations :
2
Published :
Depth :
4mm
ELV :
Compliant
REACH SVHC :
No SVHC
Construction :
RECTANGULAR
Voltage - Rated DC :
300V
Size / Dimension :
0.264Lx0.157W 6.70mmx4.00mm
Power Rating :
2W
Operating Temperature :
-80°C~280°C
Military Standard :
Not
Height :
3.55mm
Number of Resistors :
1
Composition :
Metal Film
Mount :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Factory Lead Time :
20 Weeks
Datasheets
SMF268KJT
TE Connectivity AMP Connectors SMF268KJT
FIXED RESISTOR SMF, CGS Series, Metal Film, 68kOhm, ±5%, -80°C~280°C