SMDJE70A
Mfr.Part #
SMDJE70A
Description
TVS DIODE 70VWM 113VC SMC
Power - Peak Pulse :
3000W (3kW)
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
26.5A
Type :
Zener
Power Line Protection :
No
Applications :
Telecom
Product Type :
TVS Diodes
Supplier Device Package :
SMC
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Breakdown (Min) :
77.8V
Product Status :
Active
Unidirectional Channels :
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
113V
Series :
SMDJE
Package :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
70V