SMDJ100AHM6G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SMDJ100AHM6G
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Package / Case
DO-214AB, SMC
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 100VWM 162VC DO214AB
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Type :
Zener
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Power Line Protection :
No
Unidirectional Channels :
1
Mounting Type :
Surface Mount
Power - Peak Pulse :
3000W 3kW
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min) :
111V
Supplier Device Package :
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
18.5A
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
162V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
Automotive
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
100V