SMDJE60CA
Mfr.Part #
SMDJE60CA
Description
TVS DIODE 60VWM 96.8VC SMC
Applications :
Telecom
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Product Type :
TVS Diodes
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
31A
Series :
SMDJE
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
60V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
96.8V
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Breakdown Voltage :
66.7 V
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Power - Peak Pulse :
3000W (3kW)
Working Voltage :
60 V
Package :
Digi-Reel?
Supplier Device Package :
SMC
Number of Channels :
1 Channel
Clamping Voltage :
96.8 V
Mounting Type :
Surface Mount
Bidirectional Channels :
Voltage - Breakdown (Min) :
66.7V