SMDJE51CA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SMDJE51CA
Manufacturer
Eaton-Electronics Division
Package / Case
DO-214AB, SMC
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 51VWM 82.4VC SMC
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Product Category :
Applications :
Telecom
Supplier Device Package :
SMC
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
36.4A
Breakdown Voltage :
56.7 V
Type :
Zener
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
51V
Number of Channels :
1 Channel
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Product Status :
Active
Mounting Type :
Surface Mount
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Power - Peak Pulse :
3000W (3kW)
Working Voltage :
51 V
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
82.4V
Capacitance @ Frequency :
Polarity :
Bidirectional
Product Type :
TVS Diodes
Termination Style :
SMD/SMT
Clamping Voltage :
82.4 V
Series :
SMDJE
Bidirectional Channels :
1
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Power Line Protection :
No
Voltage - Breakdown (Min) :
56.7V