SMDJE51AH
Mfr.Part #
SMDJE51AH
Description
TVS DIODE 51VWM 82.4VC UNI
Product Category :
Supplier Device Package :
SMC
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
36.4A
Clamping Voltage :
82.4 V
Number of Channels :
1 Channel
Polarity :
Unidirectional
Termination Style :
SMD/SMT
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
51V
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Applications :
Automotive, Telecom
Unidirectional Channels :
1
Product Status :
Active
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Power - Peak Pulse :
3000W (3kW)
Product Type :
TVS Diodes
Breakdown Voltage :
56.7 V
Surface Mount
Capacitance @ Frequency :
Series :
Automotive, AEC-Q101, SMDJExxH
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Working Voltage :
51 V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
82.4V
Voltage - Breakdown (Min) :
56.7V