SMDJE51A
Mfr.Part #
SMDJE51A
Description
TVS DIODE 51VWM 82.4VC SMC
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
36.4A
Supplier Device Package :
SMC
Unidirectional Channels :
1
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
82.4V
Voltage - Breakdown (Min) :
56.7V
Power - Peak Pulse :
3000W (3kW)
Zener
Capacitance @ Frequency :
Applications :
Telecom
Series :
SMDJE
Polarity :
Unidirectional
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
51V
Power Line Protection :
No
Product Type :
TVS Diodes
Clamping Voltage :
82.4 V