SMDJE48AH
Mfr.Part #
SMDJE48AH
Description
TVS DIODE 48VWM 77.4VC UNI
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
38.8A
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
77.4V
Working Voltage :
48 V
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
48V
Product Type :
TVS Diodes
Breakdown Voltage :
53.3 V
Clamping Voltage :
77.4 V
Supplier Device Package :
SMC
Polarity :
Unidirectional
Series :
Automotive, AEC-Q101, SMDJExxH
Number of Channels :
1 Channel
Voltage - Breakdown (Min) :
53.3V
Unidirectional Channels :
1
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Capacitance @ Frequency :
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Package :
Tape and Reel (TR)
Termination Style :
SMD/SMT
Power - Peak Pulse :
3000W (3kW)