SMDJE48A
Mfr.Part #
SMDJE48A
Description
TVS DIODE 48VWM 77.4VC SMC
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
48V
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
38.8A
Product Type :
TVS Diodes
Series :
SMDJE
Polarity :
Unidirectional
Capacitance @ Frequency :
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Zener
Supplier Device Package :
SMC
Voltage - Breakdown (Min) :
53.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
77.4V
Clamping Voltage :
77.4 V
Unidirectional Channels :
1
Applications :
Telecom
Power - Peak Pulse :
3000W (3kW)