SMDJE45AH
Mfr.Part #
SMDJE45AH
Description
TVS DIODE 45VWM 72.7VC UNI
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Applications :
Automotive, Telecom
Product Type :
TVS Diodes
Number of Channels :
1 Channel
Breakdown Voltage :
50 V
Power - Peak Pulse :
3000W (3kW)
Supplier Device Package :
SMC
Series :
Automotive, AEC-Q101, SMDJExxH
Power Line Protection :
No
Capacitance @ Frequency :
Clamping Voltage :
72.7 V
Working Voltage :
45 V
Unidirectional Channels :
1
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
41.3A
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
72.7V
Voltage - Breakdown (Min) :
50V
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Termination Style :
SMD/SMT
Polarity :
Unidirectional
Type :
Zener
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
45V