SMDJE40CAH
Mfr.Part #
SMDJE40CAH
Description
TVS DIODE 40VWM 64.5VC BI
Series :
Automotive, AEC-Q101, SMDJExxH
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Number of Channels :
1 Channel
Product Type :
TVS Diodes
Voltage - Breakdown (Min) :
44.4V
Working Voltage :
40 V
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Package :
Tape and Reel (TR)
Bidirectional Channels :
1
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
64.5V
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
40V
Surface Mount
Breakdown Voltage :
44.4 V
Polarity :
Bidirectional
Power - Peak Pulse :
3000W (3kW)
Termination Style :
SMD/SMT
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
46.5A
Applications :
Automotive, Telecom
Clamping Voltage :
64.5 V