SMDJE40CA
Mfr.Part #
SMDJE40CA
Description
TVS DIODE 40VWM 64.5VC SMC
No
Capacitance @ Frequency :
Series :
SMDJE
Bidirectional Channels :
1
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
64.5V
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
46.5A
Voltage - Breakdown (Min) :
44.4V
Supplier Device Package :
SMC
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
40V
Applications :
Telecom
Power - Peak Pulse :
3000W (3kW)