SMDJE36AH
Mfr.Part #
SMDJE36AH
Description
TVS DIODE 36VWM 58.1VC UNI
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Reverse Standoff Voltage :
36V
Mounting Type :
Surface Mount
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Applications :
Automotive, Telecom
Polarity :
Unidirectional
Termination Style :
SMD/SMT
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Power - Peak Pulse :
3000W (3kW)
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
36V
Qualification :
AEC-Q101
Series :
Automotive, AEC-Q101, SMDJExxH
Voltage - Breakdown (Min) :
40V
Capacitance @ Frequency :
Unidirectional Channels :
1
Number of Channels :
1 Channel
Working Voltage :
36 V
Clamping Voltage :
58.1 V
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
51.6A
Breakdown Voltage :
40 V
Peak Pulse Power Dissipation :
3kW
Product Type :
TVS Diodes
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
58.1V