SMDJE36A
Mfr.Part #
SMDJE36A
Description
TVS DIODE 36VWM 58.1VC SMC
Power - Peak Pulse :
3000W (3kW)
Clamping Voltage :
58.1 V
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Peak Pulse Power Dissipation :
3kW
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
36V
Breakdown Voltage :
40 V
Series :
Automotive, AEC-Q101, SMDJExxH
Voltage - Breakdown (Min) :
40V
Applications :
Automotive, Telecom
Reverse Standoff Voltage :
36V
Qualification :
AEC-Q101
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
58.1V
Product Type :
TVS Diodes
Polarity :
Unidirectional
Product Status :
Active
Working Voltage :
36 V
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
51.6A