SMDJE26CAH
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SMDJE26CAH
Manufacturer
Eaton-Electronics Division
Package / Case
DO-214AB, SMC
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 26VWM 42.1VC BI
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Product Category :
Supplier Device Package :
SMC
Power Line Protection :
No
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
71.3A
Product Type :
TVS Diodes
Working Voltage :
26 V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
42.1V
Clamping Voltage :
42.1 V
Package :
Tape and Reel (TR)
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Breakdown Voltage :
28.9 V
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min) :
28.9V
Bidirectional Channels :
1
Product Status :
Active
Capacitance @ Frequency :
Power - Peak Pulse :
3000W (3kW)
Applications :
Automotive, Telecom
Polarity :
Bidirectional
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Number of Channels :
1 Channel
Type :
Zener
Termination Style :
SMD/SMT
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
26V