SMDJE26CA
Mfr.Part #
SMDJE26CA
Description
TVS DIODE 26VWM 42.1VC SMC
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
71.3A
Voltage - Breakdown (Min) :
28.9V
Package :
Digi-Reel?
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
42.1V
Product Type :
TVS Diodes
Polarity :
Bidirectional
Applications :
Telecom
Working Voltage :
26 V
Clamping Voltage :
42.1 V
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Power - Peak Pulse :
3000W (3kW)
Type :
Zener
Bidirectional Channels :
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
26V
Termination Style :
SMD/SMT
Series :
SMDJE
Capacitance @ Frequency :
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Number of Channels :
1 Channel
Active
Breakdown Voltage :
28.9 V