SMDJE180CA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SMDJE180CA
Manufacturer
Eaton-Electronics Division
Package / Case
DO-214AB, SMC
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 180VWM 292VC SMC
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Product Category :
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Product Status :
Active
Bidirectional Channels :
1
Supplier Device Package :
SMC
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
292V
Type :
Zener
Package :
Tape and Reel (TR)
Capacitance @ Frequency :
Clamping Voltage :
292 V
Mounting Type :
Surface Mount
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
10.3A
Power - Peak Pulse :
3000W (3kW)
Polarity :
Bidirectional
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Breakdown (Min) :
201V
Applications :
Telecom
Power Line Protection :
No
Product Type :
TVS Diodes
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
180V