SMDJE180A
Mfr.Part #
SMDJE180A
Description
TVS DIODE 180VWM 292VC SMC
Product Category :
Product Type :
TVS Diodes
Capacitance @ Frequency :
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
180V
Voltage - Breakdown (Min) :
201V
Unidirectional Channels :
Surface Mount
Clamping Voltage :
292 V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
292V
Applications :
Telecom
Series :
SMDJE
Power - Peak Pulse :
3000W (3kW)
Product Status :
Active
Package :
Tape and Reel (TR)
Polarity :
Unidirectional
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
10.3A
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)