SMDJE17CA
Mfr.Part #
SMDJE17CA
Description
TVS DIODE 17VWM 27.6VC SMC
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
108.7A
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
17V
Voltage - Breakdown (Min) :
18.9V
Package :
Tape and Reel (TR)
Capacitance @ Frequency :
Type :
Zener
DO-214AB, SMC
Polarity :
Bidirectional
Supplier Device Package :
SMC
Product Type :
TVS Diodes
Bidirectional Channels :
No
Clamping Voltage :
27.6 V
Series :
SMDJE
Product Status :
Active
Power - Peak Pulse :
3000W (3kW)
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
27.6V
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)