SMDJE170CA
Mfr.Part #
SMDJE170CA
Description
TVS DIODE 170VWM 275VC SMC
Power - Peak Pulse :
3000W (3kW)
Applications :
Telecom
Power Line Protection :
No
Product Type :
TVS Diodes
Series :
SMDJE
Capacitance @ Frequency :
Type :
Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
275V
Clamping Voltage :
275 V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
170V
Package :
Digi-Reel?
Polarity :
Bidirectional
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
10.9A
Mounting Type :
Surface Mount
Bidirectional Channels :
1
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Product Status :
Active
Voltage - Breakdown (Min) :
189V