SMDJE16CAH
Mfr.Part #
SMDJE16CAH
Description
TVS DIODE 16VWM 26VC BI
Product Category :
Termination Style :
SMD/SMT
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
26V
Voltage - Breakdown (Min) :
17.8V
Power - Peak Pulse :
3000W (3kW)
Type :
Zener
Number of Channels :
1 Channel
Applications :
Automotive, Telecom
Mounting Type :
Surface Mount
Bidirectional Channels :
1
Product Status :
Active
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Polarity :
Bidirectional
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
16V
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
115.4A
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Supplier Device Package :
SMC
Product Type :
TVS Diodes
Working Voltage :
16 V
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Breakdown Voltage :
17.8 V
Clamping Voltage :
26 V