SMDJE16AH
Mfr.Part #
SMDJE16AH
Description
TVS DIODE 16VWM 26VC UNI
Product Category :
Polarity :
Unidirectional
Unidirectional Channels :
1
Capacitance @ Frequency :
Package :
Tape and Reel (TR)
Termination Style :
SMD/SMT
Power - Peak Pulse :
3000W (3kW)
Supplier Device Package :
SMC
Breakdown Voltage :
17.8 V
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
115.4A
Number of Channels :
1 Channel
Clamping Voltage :
26 V
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Applications :
Automotive, Telecom
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
26V
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
16V
Voltage - Breakdown (Min) :
17.8V
Series :
Automotive, AEC-Q101, SMDJExxH
Working Voltage :
16 V
Type :
Zener
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)