SMDJE160CA
Mfr.Part #
SMDJE160CA
Description
TVS DIODE 160VWM 259VC SMC
Voltage - Breakdown (Min) :
178V
Supplier Device Package :
SMC
Series :
SMDJE
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
160V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
259V
Power Line Protection :
No
Bidirectional Channels :
1
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Power - Peak Pulse :
3000W (3kW)
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Product Status :
Active
Capacitance @ Frequency :
Type :
Zener
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
11.6A