SMDJE160A
Mfr.Part #
SMDJE160A
Description
TVS DIODE 160VWM 259VC SMC
Tape and Reel (TR)
Product Status :
Active
Voltage - Breakdown (Min) :
178V
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
11.6A
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Type :
Zener
Power - Peak Pulse :
3000W (3kW)
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
259V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
160V
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)