SMDJE15CAH
Mfr.Part #
SMDJE15CAH
Description
TVS DIODE 15VWM 24.4VC BI
Product Category :
Working Voltage :
15 V
Series :
Automotive, AEC-Q101, SMDJExxH
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package :
SMC
Applications :
Automotive, Telecom
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
15V
Voltage - Breakdown (Min) :
16.7V
Product Status :
Active
Power - Peak Pulse :
3000W (3kW)
Clamping Voltage :
24.4 V
Type :
Zener
Mounting Type :
Surface Mount
Product Type :
TVS Diodes
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Breakdown Voltage :
16.7 V
Termination Style :
SMD/SMT
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Tape and Reel (TR)
Bidirectional Channels :
1
Capacitance @ Frequency :
Polarity :
Bidirectional
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
24.4V
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
123A