SMDJE150A
Mfr.Part #
SMDJE150A
Description
TVS DIODE 150VWM 243VC SMC
Product Category :
Applications :
Telecom
Unidirectional Channels :
Voltage - Breakdown (Min) :
167V
Clamping Voltage :
243 V
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Power - Peak Pulse :
3000W (3kW)
Surface Mount
Series :
SMDJE
Polarity :
Unidirectional
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
243V
Supplier Device Package :
SMC
Type :
Zener
Product Type :
TVS Diodes
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
12.3A
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
150V