SMDJE14CAH
Mfr.Part #
SMDJE14CAH
Description
TVS DIODE 14VWM 23.2VC BI
Product Category :
Bidirectional Channels :
1
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
23.2V
Mounting Type :
Surface Mount
Working Voltage :
14 V
Power - Peak Pulse :
3000W (3kW)
Series :
Automotive, AEC-Q101, SMDJExxH
Voltage - Breakdown (Min) :
15.6V
Applications :
Automotive, Telecom
Product Status :
Active
DO-214AB, SMC
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Number of Channels :
1 Channel
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
129.3A
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
14V
Type :
Zener
Package :
Tape and Reel (TR)
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Supplier Device Package :
SMC
Polarity :
Bidirectional
Breakdown Voltage :
15.6 V
Capacitance @ Frequency :
Termination Style :
SMD/SMT
Product Type :
TVS Diodes
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Clamping Voltage :
23.2 V