SMDJE14CA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SMDJE14CA
Manufacturer
Eaton-Electronics Division
Package / Case
DO-214AB, SMC
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 14VWM 23.2VC SMC
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Product Category :
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
23.2V
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
129.3A
Polarity :
Bidirectional
Bidirectional Channels :
1
Supplier Device Package :
SMC
Product Status :
Active
Capacitance @ Frequency :
Product Type :
TVS Diodes
Power Line Protection :
No
Type :
Zener
Package :
Tape and Reel (TR)
Applications :
Telecom
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
14V
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min) :
15.6V
Clamping Voltage :
23.2 V
Power - Peak Pulse :
3000W (3kW)
Series :
SMDJE
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)