SMDJE14AH
Mfr.Part #
SMDJE14AH
Description
TVS DIODE 14VWM 23.2VC UNI
Product Category :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Unidirectional Channels :
1
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Capacitance @ Frequency :
Termination Style :
SMD/SMT
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Product Type :
TVS Diodes
Voltage - Breakdown (Min) :
15.6V
Number of Channels :
1 Channel
Power - Peak Pulse :
3000W (3kW)
Applications :
Automotive, Telecom
Breakdown Voltage :
15.6 V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
14V
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
129.3A
Product Status :
Active
Clamping Voltage :
23.2 V
Power Line Protection :
No
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
23.2V
Type :
Zener
Polarity :
Unidirectional
Working Voltage :
14 V