SMDJE130A
Mfr.Part #
SMDJE130A
Description
TVS DIODE 130VWM 209VC SMC
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
14.4A
Power - Peak Pulse :
3000W (3kW)
Series :
SMDJE
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
130V
Product Status :
Active
Capacitance @ Frequency :
Product Type :
TVS Diodes
Unidirectional Channels :
1
Clamping Voltage :
209 V
Package :
Tape and Reel (TR)
Power Line Protection :
No
Applications :
Telecom
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
209V
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min) :
144V
Type :
Zener
Polarity :
Unidirectional
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)