SMDJE12AH
Mfr.Part #
SMDJE12AH
Description
TVS DIODE 12VWM 19.9VC UNI
Product Category :
Mounting Type :
Surface Mount
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
150.8A
Number of Channels :
1 Channel
Power Line Protection :
No
Unidirectional Channels :
1
Breakdown Voltage :
13.3 V
Applications :
Automotive, Telecom
Product Type :
TVS Diodes
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
12V
Power - Peak Pulse :
3000W (3kW)
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Polarity :
Unidirectional
Voltage - Breakdown (Min) :
13.3V
Series :
Automotive, AEC-Q101, SMDJExxH
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Working Voltage :
12 V
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Clamping Voltage :
19.9 V
Termination Style :
SMD/SMT
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
19.9V