SMDJE12A
Mfr.Part #
SMDJE12A
Description
TVS DIODE 12VWM 19.9VC SMC
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
150.8A
Breakdown Voltage :
13.3 V
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Product Status :
Active
Mounting Type :
Surface Mount
Series :
SMDJE
Polarity :
Unidirectional
Termination Style :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Working Voltage :
12 V
Number of Channels :
1 Channel
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
12V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
19.9V
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Power Line Protection :
No
Applications :
Telecom
Product Type :
TVS Diodes
Clamping Voltage :
19.9 V
Power - Peak Pulse :
3000W (3kW)
Unidirectional Channels :
1
Capacitance @ Frequency :
Voltage - Breakdown (Min) :
13.3V