SMDJE10A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SMDJE10A
Manufacturer
Eaton-Electronics Division
Package / Case
DO-214AB, SMC
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 10VWM 17VC SMC
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Product Category :
Capacitance @ Frequency :
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Power - Peak Pulse :
3000W (3kW)
Series :
SMDJE
Power Line Protection :
No
Product Type :
TVS Diodes
Supplier Device Package :
SMC
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
17V
Clamping Voltage :
17 V
Unidirectional Channels :
1
Product Status :
Active
Applications :
Telecom
Voltage - Breakdown (Min) :
11.1V
Mounting Type :
Surface Mount
Polarity :
Unidirectional
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
176.5A
Package :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
10V