SMDJ90CA
Mfr.Part #
SMDJ90CA
Manufacturer
Meritek
Description
TVS DIODE 90VWM 146VC
Manufacturer :
Meritek
Product Category :
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Max Breakdown Voltage :
111V
Supplier Device Package :
DO-214AB (SMCJ)
Leakage Current :
2µA
Mount :
Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Factory Lead Time :
17 Weeks
Power - Peak Pulse :
3000W 3kW
Direction :
Bidirectional
Min Operating Temperature :
-55°C
Test Current :
1mA
Clamping Voltage :
146V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Supply Voltage :
90V
Voltage - Breakdown (Min) :
10V
Power Dissipation :
3mW
Polarity :
Bidirectional
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
15.4V
Power Line Protection :
No
Series :
SMDJ
Number of Elements :
1
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
194.8A
Max Surge Current :
20.5A
Bidirectional Channels :
1
Number of Channels :
Max Operating Temperature :
150°C
Lead Free :
Lead Free
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Reverse Breakdown Voltage :
100V
Peak Pulse Power :
3kW
Composition :
Zener
Breakdown Voltage :
100V
Peak Pulse Current :
194.8A
Reverse Standoff Voltage :
9V