SMDJ90AHM6G
Mfr.Part #
SMDJ90AHM6G
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Description
TVS DIODE 90VWM 146VC DO214AB
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
Automotive
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
90V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
146V
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
20.5A
Voltage - Breakdown (Min) :
100V
Power - Peak Pulse :
3000W 3kW