SMDJ90AH
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SMDJ90AH
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Package / Case
DO-214AB, SMC
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 90VWM 146VC DO214AB
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
20.5A
JESD-30 Code :
R-PDSO-J2
Diode Element Material :
SILICON
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Mounting Type :
Surface Mount
Polarity :
Unidirectional
Unidirectional Channels :
1
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
90V
Breakdown Voltage :
100V
Power Dissipation-Max :
6.5W
Number of Elements :
1
Power Line Protection :
No
Power - Peak Pulse :
3000W 3kW
Series :
SMDJ-HR
Surface Mount :
yes
Package / Case :
DO-214AB, SMC
ECCN Code :
EAR99
Type :
Zener
Terminal Form :
J BEND
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Position :
Dual
Number of Terminations :
2
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
146V
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, HIGH RELIABILITY, UL RECOGNIZED
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
3000W
Pin Count :
2
Published :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Factory Lead Time :
22 Weeks
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
90V
Configuration :
Single
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ