SMDJ90A-HR
Mfr.Part #
SMDJ90A-HR
Manufacturer
Littelfuse
Description
TVS DIODE 90VWM 146VC DO214AB
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
JESD-30 Code :
R-PDSO-J2
Surface Mount :
yes
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
20.5A
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Polarity :
Unidirectional
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
90V
Zener
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Number of Terminations :
2
Pin Count :
2
Mounting Type :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
146V
Breakdown Voltage :
100V
Diode Element Material :
SILICON
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, HIGH RELIABILITY, UL RECOGNIZED
Series :
SMDJ-HR
Terminal Form :
J BEND
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
Number of Elements :
1
Configuration :
Single
Applications :
GENERAL PURPOSE
Published :
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
22 Weeks
Power - Peak Pulse :
3000W 3kW
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
90V
Power Dissipation-Max :
6.5W
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
3000W