SMDJ85CA-T7
Mfr.Part #
SMDJ85CA-T7
Manufacturer
Littelfuse
Description
TVS DIODE 85VWM 137VC DO214AB
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Pin Count :
2
Power - Peak Pulse :
3000W 3kW
Terminal Form :
J BEND
Series :
SMDJ
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, UL RECOGNIZED
Factory Lead Time :
18 Weeks
Surface Mount :
yes
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Configuration :
Single
Diode Element Material :
SILICON
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
3000W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power Line Protection :
No
JESD-609 Code :
e3
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-30 Code :
R-PDSO-J2
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
8.5V
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Number of Elements :
1
Number of Terminations :
2
Bidirectional Channels :
1
Voltage - Breakdown (Min) :
9.44V
Terminal Position :
Dual
Applications :
GENERAL PURPOSE
Power Dissipation-Max :
6.5W
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
14.4V
ECCN Code :
EAR99
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
208.3A
Polarity :
Bidirectional
Breakdown Voltage :
9.92V
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
8.5V