SMDJ85CA
Mfr.Part #
SMDJ85CA
Manufacturer
Meritek
Description
TVS DIODE 85VWM 137VC
Manufacturer :
Meritek
Product Category :
Number of Elements :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Min Operating Temperature :
-65°C
Max Operating Temperature :
150°C
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
8.5V
Composition :
Zener
Leakage Current :
2µA
Voltage - Breakdown (Min) :
9.44V
Mount :
Zener
Max Surge Current :
21.9A
Lead Free :
Lead Free
Test Current :
1mA
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
208.3A
Series :
SMDJ
GENERAL PURPOSE
Supplier Device Package :
DO-214AB (SMCJ)
Polarity :
Bidirectional
Breakdown Voltage :
94.4V
Clamping Voltage :
137V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount
Bidirectional Channels :
1
Number of Pins :
2
Number of Channels :
Peak Pulse Current :
208.3A
Operating Supply Voltage :
85V
Peak Pulse Power :
3kW
Factory Lead Time :
18 Weeks
Power Line Protection :
No
Reverse Breakdown Voltage :
94.4V
Number of Bidirectional Channels :
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Power - Peak Pulse :
3000W 3kW
Reverse Standoff Voltage :
8.5V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
14.4V