SMDJ85AHM6G
Mfr.Part #
SMDJ85AHM6G
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Description
TVS DIODE 85VWM 137VC DO214AB
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Applications :
Automotive
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Supplier Device Package :
DO-214AB (SMC)
Series :
Automotive, AEC-Q101, SMDJ
Type :
Zener
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Unidirectional Channels :
1
Voltage - Breakdown (Min) :
94.4V
Power - Peak Pulse :
3000W 3kW
Power Line Protection :
No
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
21.9A
Package / Case :
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
137V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
85V