SMDJ85AH
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SMDJ85AH
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Package / Case
DO-214AB, SMC
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 85VWM 137VC DO214AB
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
137V
Working Voltage :
8.5V
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
3000W
Clamping Voltage :
14.4V
Max Surge Current :
208.3A
Published :
Peak Pulse Power :
3kW
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Max Power Dissipation :
3kW
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Reverse Standoff Voltage :
8.5V
Mounting Type :
Surface Mount
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, HIGH RELIABILITY, UL RECOGNIZED
Power - Peak Pulse :
3000W 3kW
Factory Lead Time :
22 Weeks
Voltage - Breakdown (Min) :
94.4V
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
85V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
85V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Configuration :
Single
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Polarity :
Unidirectional
Peak Pulse Current :
21.9A
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
JESD-30 Code :
R-PDSO-J2
Breakdown Voltage :
10.4V
Pin Count :
2
Power Line Protection :
No
Series :
SMDJ-HR
Unidirectional Channels :
1
Terminal Position :
Dual
Diode Element Material :
SILICON
ECCN Code :
EAR99
Type :
Zener
Termination :
SMD/SMT
Number of Elements :
1
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ