SMDJ85A-T7
Mfr.Part #
SMDJ85A-T7
Manufacturer
Littelfuse
Description
TVS DIODE 85VWM 137VC DO214AB
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Breakdown Voltage :
9.92V
Power Line Protection :
No
Polarity :
Unidirectional
Configuration :
Single
Unidirectional Channels :
Zener
Terminal Form :
J BEND
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of Elements :
1
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
JESD-30 Code :
R-PDSO-J2
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Number of Terminations :
2
Power - Peak Pulse :
3000W 3kW
Series :
SMDJ
Terminal Position :
Dual
ECCN Code :
EAR99
Power Dissipation-Max :
6.5W
Applications :
GENERAL PURPOSE
Diode Element Material :
SILICON
Voltage - Breakdown (Min) :
9.44V
Factory Lead Time :
18 Weeks
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
14.4V
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
208.3A
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
8.5V
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
8.5V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Surface Mount :
yes
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
3000W