SMDJ85A-HRAT7
Mfr.Part #
SMDJ85A-HRAT7
Manufacturer
Littelfuse
Description
TVS DIODE 85VWM 137VC DO214AB
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Type :
Zener
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
8.5V
Power Dissipation-Max :
6.5W
ECCN Code :
EAR99
Diode Element Material :
SILICON
Factory Lead Time :
19 Weeks
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
8.5V
Number of Elements :
GENERAL PURPOSE
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Polarity :
Unidirectional
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
208.3A
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, HIGH RELIABILITY, UL RECOGNIZED
Series :
SMDJ-HRA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Configuration :
Single
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
14.4V
Power - Peak Pulse :
3000W 3kW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Form :
J BEND
JESD-30 Code :
R-PDSO-J2
Terminal Position :
Dual
Unidirectional Channels :
1
Surface Mount :
yes
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
3000W
Voltage - Breakdown (Min) :
9.44V